Szeretnél értesülni az újdonságokról? Iratkozz fel!

Gyógynövények kategorizálva

Gyógynövény, gyógytea kereső



Haladó keresés

Cukorbetegeknek

Gyógyteák fogyasztásának tudnivalói

Gyógyteák Gyógyfűpatikából: gyógyteák fogyasztásának tudnivalói

A megadott gyógytea adagok mindig felnőtt 70 kg körüli személyre szólnak.

0-2 év között nem adunk mézet. Kerülni kell a keserű és csípős drogokat. Én azokat azokat a gyógyteákat nem javaslom ebben a korban, amelyeket a várandósság ideje alatt sem lehet fogyasztani. Ha valahol azt látjuk, hogy kisgyereknek ne adjuk, akkor az erre a korosztályra is értendő, habár hivatalosan ez a korosztály még csecsemőnek számít. Semmiképpen ne adjunk borsmentát, kakukkfüvet. Mentolos illóolaj használata is tilos ebben a korosztályban. Légzési görcsöket okozhatnak.

2-6 év között nagyon gyenge gyógytea fogyasztása javasolt ("szőke tea"). Figyeljünk, hogy jó ízű legyen a tea. Ízesíthejük egy kis gyümölcsteával (az epret általában nagyon szeretik).  Ha valahol azt látjuk, hogy kisgyereknek ne adjuk, akkor az erre a korosztályra értendő. Semmiképpen ne adjunk borsmentát, kakukkfüvet. Mentolos illóolaj használata is tilos ebben a korosztályban. Légzési görcsöket okozhatnak.

6-14 év között van a gyermek korosztály. A felnőtt gyógytea adag fele adható. Van néhány gyógytea, ami viszont nem javasolt ennek a korosztálynak:ilyen pl. a csalán.

60 év felett: "idősek" leggyakoribb problémája a szomjúságérzet hiánya. Sok vizet kell inniuk. A teát ne számoljuk bele a folyadék fogyasztásba. Főleg akkor ne, ha pl. vizelethajtó hatású teáról van szó. Időseknek különösen ajánlott teák: csipkebogyó, kakukkfű, borsmenta, citromfű, hárs (szívbetegek inkább ne).

Ha valaki gyógyszert szed, mindig beszélje meg orvosával, ha gyógytea kúrába kezd. Sok orvos sajnos nem ismeri a gyógyteákat, habár az utóbbi időben egyre kedvezőbbek a tapasztalataim.

Kökény Mária (tanítóm) mondása volt, és nekem nagyon tetszett, hogy a gyógytea nem Sharidon.  Legalább néhány nap kitartásra van szükség az eredményekhez. Ha az eredmény jelentkezik, akkor azonban tartós hatást remélhetünk.

Mik a teakészítés általános tudnivalói?

Tiszta, klórmentes vizet használjunk. A nagyon klóros vizet hagyjuk néhány percig állni.

Fémet lehetőleg ne használjunk. Vegyünk műanyag vagy papír szűrőt inkább. Én otthon a műanyag szűrőt használom leginkább, de a munkahelyemre pl. a papírszűrőben bekészített tea sokkal kényelmesebb.

Általában a virágokat, leveles részeket forrázzuk. Ez nem minden esetben igaz, mert van olyan növény pl. martilapu  amelynek a levelét áztatni kell, különben a forrázásnál méreganyagok szabadulhatnak fel.

A gyökereket, fás részeket többnyire főzzük, de itt is vannak kivételek. Ezek a kivételek a leírásokban megtalálhatók.

Mivel édesíthetünk?

A teák ízesítéséhez ne használjunk cukrot és mesterséges édesítőszert. Inkább használjunk mézet és/vagy steviát (természetes édesítőszer). Én a steviát magában nem kedvelem, de mézzel nagyon jó. Mivel hízásra hajlamos vagyok, ezért a mézzel csínján kell bánnom, ezért szoktam a mézet és a stevia cseppeket keverni.  Fontos, hogy mézet ne rakjunk forró teába. 50 fok felett a méz legfontosabb enzimjei elpusztulnak. Ízesíthetünk még teát gyümölcslével, szörppel is.

Hasmenésnél ne ízesítsük a teát. Lényegében, ha emésztési problémára isszuk a teát, nem javasolt az ízesítése. Egy epetea hatását módosítja pl. a méz.

Mit, mikor fogyasszunk általában?

A májra ható teákat 20 perccel étkezés előtt, édesítés nélkül fogyasztjuk.

Étvágyjavító teákat étkezés előtt 30 perccel kell fogyasztani.

Epeserkentőt étkezés után 15-20 perccel.

Vértisztító, salakanyag kivezető teákat reggel, éhgyomorra, édesítés nélkül kell inni.

Hashajtót lefekvés előtt igyuk meg.

Vesetisztítót, vízhajtót és a FOGYASZTÓ teákat napközben többszörire elosztva igyuk

Üdítő teák fogyasztása

Napi üdítő teaként fogyasztható gyógyteákat váltogatva fogyasszuk. Semmilyen teát, még az üdítőnek használható teát se igyunk egyhuzamban 6 hétnél tovább. Üdítő teaként használható: Kakukkfű (6 év alatt ne), borsmenta (6 év alatt ne),csalán (14 év alatt ne), hársfa (szívbetegek csak óvatosan), szederlevél (szorulásosoknak inkább ne), apróbojtorján, kamilla, csipkebogyó, hibiszkusz, jó minőségű gyümölcsteák .  Tilos a mentol 6 éves korig minden formában.

TERHESEKNEK TILOS: hashajtók, vérbőséget okozók: szenna, kutyabenge kéreg

Mit mivel keverhetünk?

Hasonlót hasonlóval. Az epére ható teák hatása összegződik, a szívre ható teák hatása hatványozódik. Soha nem teszünk keverékbe fagyöngy teát, valamint medveszőlő teát.

Nem keverünk egymással ellentétes hatású növényeket. Azokat sem keverjük, amelyeknek az elkészítési módja eltérő.  4-6 növénynél többet általában nem keverünk egybe.

Hasonló célú gyógyfű szakszerűen összeválogatva, valamint egymással megfelelő arányban összekeverve lényegesen biztosabb és tartósabb hatást fejt ki,
mintha csak egymagukban használnánk bizonyos virágokat, leveleket vagy gyökereket. Így fejtik ki a gyógyteakeverékek értékes „komplex" hatásukat. A Gyógyfűpatikában megadott receptek gyógynövény szakértők publikációiból származnak.

Tüneti vagy oki kezelés?

Fontos még tudni, hogy a gyógyteák egy része csak tüneti kezelést nyújt. Ha valaki például megiszik egy hashajtó teát, azzal ugye még nem oldja meg a rendszeres szorulásos panaszát. Persze, ha valakinek csak rövid időszakos problémája van, arra tökéletes lehet a gyógytea önmagában. A krónikus betegségek legtöbbjénél azonban mindenképpen javaslom természetgyógyász (fitoterapeuta, reflexológus, alternatív masszázs és mozgásterapeuta, kineziológus stb. ) bevonását is a teázás mellé.

Azt, hogy ki, melyik természetgyógyászati ágból választ magának, szerintem a bizalomtól, valamint a betegség típusától, de legfőképpen az elérhetőségtől függ.  Az én véleményem az, hogy a természetgyógyászat bármelyik ágáról is indulunk el, nagyot nem tévedünk, mivel a természetgyógyászat valamennyi ága az ember egészét gyógyítja. Manapság ezt úgy szoktuk mondani, hogy a természetgyógyász holisztikus szemléletmódot alkalmaz, így figyelembe veszi az anyag (test), a szellem (a gondolkodás) és lélek (érzelem) együttesét. Ha egy természetgyógyásznál azt érezzük, hogy ez nem a mi emberünk, nyugodtan hallgassunk a belső hangra, és váltsunk. Ugyanez igaz a teákra is. Ha úgy érezzük, hogy ez nem a mi teánk, váltsunk bátran másikra.

A teában hatóanyag van, ami alapvetően a fizikai anyag szintjén hat. Amennyiben azonban megadjuk a teázás módját, és azt önmagunk számára is kellemes élménnyé tesszük, és teázás közben gondolatainkkal is egészségünket szolgáljuk, így már jóval nagyobb hatás is elérhető. Magam részéről azokat a praktikákat kívánom megosztani, amiket már kipróbáltam, nálam  -beleértve a családomat is-  működtek. Ezek közös jellemzői, hogy olcsók, otthon gyakorolhatók Gyenge pontja azonban az, hogy de időt igényelnek. Lényegében önmagunkkal és/vagy családunkkal töltünk el időt pl. tévézés vagy egyéb tevékenység helyett. Tapasztalatom az, hogy az első pár nap általában könnyű, majd utána egyre nehezebb azt a negyed-fél órácskát kiszorítani magunknak. A holtponton átjutva azonban már minőségi változást tapasztalunk az életünkben, így könnyebb a lelkesedésünket fenntartani.

Ha nem szereti a gyógyteák ízét, akkor javítsa fel kedvenc gyümölcs vagy egyéb aromás teájával. Érdemes kipróbálni. Gyerekeknek pláne ez a módszer ajánlott. Tapasztalatból mondom:)

Váljon egészségünke!

Ibolya

 
Gyogyfupatika.hu © 2024 Minden jog fenntartva. | A webáruházat készítette: Interkreativ.hu