Szeretnél értesülni az újdonságokról? Iratkozz fel!

Gyógynövények kategorizálva

Gyógynövény, gyógytea kereső



Haladó keresés

Cukorbetegeknek

Gyógynövények hatásterületekre arrow Húgyúti problémák arrow Mezei zsurló:izületre, köszvényre, csontritkulásra, tisztító



Mezei zsurló:izületre, köszvényre, csontritkulásra, tisztító



ElőzőKövetkező
Megosztás másokkal:

Mezei zsurló (Equisetum arvense)

Reumára, ízületi fájdalmakra kiváló. Immunerősítő, húgysavhajtó, külsőleg daganatoszlató és erős orrvérzésnél vérzéscsillapító hatású. Különösen jó krónikus ízületi bántalmaknál. Valójában nincs vízhajtó hatása, de kovasav tartalma miatt jó vesetisztító, húgysavhajtó,  kicsit izzasztó, epe és májra is jótékony hatást kifejtő növény.

A csontritkulás megelőzésére is használható. Francia kutatások arra engednek következtetni, hogy a szilícium segít a csontritkulás megelőzésében,és a csonttörés gyógyításában is. A mezei zsurló a szilíciumnak egyik leggazdagabb növényi forrása. A szilíciumot ortokovasav formában tartalmazza, amelyet a szervezet könnyen hasznosít. Ez a vegyület egy fontos építőeleme a csontnak, különösen a csontnak azon a részén találtak sokat belőle, ahol új szövet volt kialakulóban. A mezei zsurló a csontépítés, valamint minden egyéb kötőszövet erősítőszerének számít.

Jót tesz a körmöknek, a bőrnek, a hajnak, a csontoknak és a kötőszöveteknek. Elősegíti a fehér foltok eltűnését a körmökről. Úgy tartják, hogy az egyes hajszálakat erősebbé, vastagabbá és rugalmasabbá teszi. (Earl Mindell: Gyógyfüvek bibliája)

Főbb hatóanyagai:

8-10% kovasav (ortokovasav), szaponin, szerves savak, keserűanyag, ekvizetonin, zsír, gyanta, flavonglikozida.

Elkészítési módja és adagolás:

Az ETI-ben Gillich István azt tanította , hogy 2 teáskanál füvet 2dl vízzel 15-20 percig főzzük. belsőleg napi 1-2 csésze javasolt.

Maximum  4-6 hétig fogyasztható egyhuzamban. Ennél hosszabb kúra véres vizeletet okozhat.

Daganatoszlatóként (zsírdaganat)  úgy használjuk, hogy a füvet főzés után becsavarjuk egy géz vagy más vékony textildarabba, és azt rákötjük egy száraz ruhával a daganatra (dunsztkötés). Egész éjszaka rajta hagyjuk. Szabó Gyuri bácsi szerint ugyanez az eljárás vesecisztánál is hatékony, természetesen ekkor a vesére rakjuk a teafüvet.

Borogatásra  2-3 evőkanálnyi füvet 2 dl vízzel főzzünk össze.

Az ETI-ben Mester Ildikó azt tanította, hogy orrvérzésnél külsőleg borogatunk vele.

Figyelmeztetések: kovasav tartalma miatt inkább 4 hétig fogyasszuk, de 6 hétnél tovább semmi esetre se, ezután néhány hét szünetet tartsunk. Véres vizelet megjelenése esetén azonnal abba kell hagyni.

Akinek veseproblémája van, és nem akar kovasavat vinni a szervezetébe, az inkább válassza a nyírfalevelet vesetisztításra.

Gyerekek, várandós és szoptató nők ne használják.

A felsorolt gyógyhatások elsősorban népgyógyászati tapasztalatokra épülnek, tudományos kísérletekkel nem igazoltak. A 4/1997. (I. 22.) Korm. rendelet 6. számú melléklete határozza meg a forgalomba hozható gyógynövények körét. A termék szerepel a jelzett mellékletben.



Gyogyfupatika.hu © 2024 Minden jog fenntartva. | A webáruházat készítette: Interkreativ.hu